GetBack logo

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 600 700

71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Przedstawiamy 14 pomysłów na oszczędzanie

15 września 2016

14 pomysłów na oszczędzanie

Jeśli do tej pory Twoje wydatki były wyższe niż dochody, mogło Cię to doprowadzić do trudnej sytuacji finansowej. Wyjście z długów bez oszczędzania jest bardzo trudne. Aby uwolnić się od zadłużenia, powinieneś nauczyć się planować swój budżet i konsekwentnie przestrzegać założonego planu.

Zapewne pierwsza myśl, jaka mogłaby przyjść do głowy większości z Was brzmi: „Ale ja nie mam z czego oszczędzać”. Rzeczywiście wiele osób może mieć problem z odłożeniem pieniędzy, jednak nawet zaoszczędzone 20 złotych ma znaczenie. Umiejętność gospodarowania finansami polega na racjonalnym wydawaniu pieniędzy, spisywaniu wydatków, a także poszukiwaniu dodatkowych oszczędności.

Poniżej przedstawiamy listę 14 skutecznych i prostych sposobów na odłożenie dodatkowej sumy w rodzinnym budżecie. Dzięki nim możesz zaoszczędzić nawet 200-300 zł w miesiącu, w skali roku to całkiem spora kwota.

Sposób 1 Domowe jedzenie zamiast obiadów na mieście

Przygotowywanie posiłków w domu zamiast kupowania gotowego jedzenia na mieście może przynieść duże oszczędności. Przykładowy obiad na wynos kosztuje około 10-15 złotych, posiłek w restauracji więcej, bo w granicach 30-40 zł. Szacowany koszt przygotowania jednodaniowego obiadu w domu dla jednej osoby to ok. 7 zł. Jeżeli codziennie kupujesz gotowe obiady na wynos wydajesz około 100 zł miesięcznie więcej. Jeśli natomiast korzystasz z restauracji, wydajesz ponad 400 zł miesięcznie więcej niż w przypadku gotowania w domu.

Sposób 2 Płać gotówką, a nie kartą

Płacenie kartą zazwyczaj sprawia, że wydajemy więcej pieniędzy niż planowaliśmy. Nie odczuwamy tego typu wydatków do momentu zapoznania się ze stanem naszego konta. Płacąc gotówką, obserwujesz i kontrolujesz, ile wydajesz, ponieważ nie da się wydać więcej niż znajduje się w portfelu.

Sposób 3 Odstaw samochód do garażu, podróżuj komunikacją miejską

W większości przypadków samochód jako środek lokomocji w warunkach miejskich nie jest ani szybszy, ani tańszy. Imienny bilet miesięczny na komunikację miejską, w zależności od miasta, w którym mieszkasz, kosztuje ok. 100-150 zł. Obejmuje przejazdy w granicach i poza granicami miasta. To jedyny miesięczny koszt komunikacji. Przyjmijmy, że dojeżdżasz do pracy 15 km samochodem. Codziennie pokonujesz 30 km, w miesiącu to 600 km. Przy założonej cenie paliwa 4,7 zł za litr i spalaniu 10 litrów na 100 km miejskiej jazdy, na podróż do pracy i z pracy wydajesz miesięcznie 282 zł. Jeżeli samochód nie jest w Twojej pracy niezbędny – zamień go na tramwaj lub autobus.

Sposób 4 Planuj swoje zakupy

Przygotowanie listy zakupów pozwoli Ci uniknąć kupowania artykułów, których tak naprawdę nie potrzebujesz, tym samym uchroni Cię to przed nieplanowanym wydawaniem pieniędzy. W sklepie sięgniesz po te produkty, które zanotowałeś na liście zakupów – nie będziesz błądzić alejkami oglądając rzeczy zupełnie zbędne.

Sposób 5 Korzystaj ze zniżek, promocji, kodów rabatowych

Rozsądne korzystanie z ofert promocyjnych może pozwolić Ci na zaoszczędzenie dodatkowych kilkudziesięciu złotych. Trzeba jednak uważać, by nie wpaść w wir zniżek i okazji – dlatego kupuj wyłącznie niezbędne produkty.

Sposób 6 Spisuj wydatki

Załóż zeszyt, w którym będziesz notować wszystkie wydatki lub skorzystaj ze specjalnych programów i aplikacji, służących do planowania domowego budżetu. Szeroki wybór można znaleźć w sieci. Większość jest do darmowego użytku. W ten sposób będziesz mieć swoje wydatki pod stałą kontrolą. Będziesz wiedzieć, ile wydajesz każdego dnia i jaka kwota została przez Ciebie zaoszczędzona.

Sposób 7 Oszczędzaj wodę

Jeżeli masz cieknące krany, nieszczelną słuchawkę od prysznica, niesprawną spłuczkę w toalecie – zainwestuj w naprawę tych urządzeń. Jeżeli z Twojego kranu wycieka 1 kropla na sekundę, w ciągu miesiąca możesz zmarnować nawet 1m³ wody, a komplet uszczelek do kranu czy umywalki to wydatek rzędu 2 zł.

Sposób 8 Oszczędzaj prąd

Odłączaj od prądu sprzęt, którego nie używasz. Lampki kontrolne oraz urządzenia pozostawione w trybie czuwania zużywają sporo prądu. Szacuje się, że w średniej wielkości gospodarstwie domowym w skali roku są to kwoty rzędu 80-250 złotych.

Sposób 9 Używaj deszczówki

Jeżeli masz ogród lub działkę, podlewaj rośliny wodą zebraną podczas deszczy. Dzięki temu obniżysz zużycie wody oraz związane z tym koszty.

Sposób 10 Walcz z nałogiem tytoniowym

Zrób wszystko, by rzucić palenie. Twój organizm Ci za to podziękuje, Twój portfel również. Paczka papierosów kosztuje średnio 12-13 zł. Paląc 3 paczki tygodniowo w ciągu miesiąca „wypalasz” około 144 zł.

Sposób 11 Sprawdzaj ceny w Internecie

W wielu sklepach internetowych oraz aukcjach ceny produktów są dużo niższe niż w tradycyjnych sklepach. Korzystaj z internetowych porównywarek cen i kupuj taniej. Zamawiaj jednorazowo wszystkie artykuły, których potrzebujesz – zapłacisz wtedy za jedną przesyłkę, przy większym zamówieniu nie zapłacisz za nią w ogóle.

Sposób 13 Oszczędna rozrywka

Zamiast gier komputerowych, telefonicznych, X-boksów itp. postaw na gry planszowe oraz karciane. Poza tym, że dają one wymierne oszczędności (koszt zakupu niezbędnych do gry urządzeń, koszt zużycia prądu), to świetnie wpływają na integrację oraz budowanie relacji międzyludzkich. Nie musisz kupować planszówek. Sprawdź, gdzie w Twoim mieście możesz je wypożyczyć za skromną opłatą.

Sposób 14 Oszczędzanie podczas zakupów

Nigdy nie idź głodny na zakupy. Naukowcy potwierdzają, że gdy odczuwamy głód, kupujemy w nadmiarze, czasem nawet niepotrzebne produkty. Chętniej również zaglądamy do fast foodów.

Kalendarz

« KWIECIEń 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kampania reklamowa Getback

Obejrzyj i przekonaj się, jak pomagamy zwyciężać długi.

 

Liczby, które mają znaczenie

Czekamy na Twój kontakt

0

średnia liczba dziennych negocjacji

Sprawdź

Proponujemy efektywne rozwiązania

0

kompletnie spłaconych spraw

Sprawdź

Codziennie pomagamy w wyjściu z długów

0

średnia liczba dziennych deklaracji

Sprawdź

dane wg stanu na 30 września 2017 r.