GetBack logo

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 600 700

71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Utrata dowodu osobistego

16 lutego 2018

Utrata dowodu osobistego w wyniku kradzieży ewentualnie zgubienia prowadzi do dużego stresu dla jego właściciela. Jedną z konsekwencji takiego zdarzenia może być zaciągnięcie kredytu przez kogoś innego, kto posłużył się utraconym dokumentem. Co należy zrobić, aby ustrzec się przed taką ewentualnością?

Gdy dowód osobisty został zgubiony lub skradziony należy przede wszystkim osobiście zgłosić ten fakt do najbliższego organu gminy lub właściwej ze względu na miejsce pobytu polskiej placówki konsularnej. W przypadku osób małoletnich lub ubezwłasnowolnionych powinien to zrobić opiekun prawny, rodzic lub kurator ustanowiony przez sąd. Gdyby natomiast wskutek choroby lub innych przypadków losowych nastąpiła niemożliwość osobistego stawiennictwa, zawiadomienia może dokonać pełnomocnik po okazaniu pełnomocnictwa na piśmie. Należy również zgłosić fakt zagubienia lub kradzieży dokumentu do banku, w który prowadzimy rachunek lub jesteśmy stałym klientem lub do najbliższego banku, który przyjmie zastrzeżenie dokumentu. Powiadomienie w banku polega na złożeniu wniosku zastrzeżenia dokumentu celem wpisania go do Centralnej Bazy Danych Systemu Dokumenty Zastrzeżone. Oczywiście w przypadku kradzieży należy powiadomić najbliższą jednostkę Policji. Przy takim zgłoszeniu należy wziąć zaświadczenie z Policji o zgłoszeniu kradzieży dokumentu.

Konsekwencjami kradzieży dokumentów mogą być między innymi zaciągnięcie kredytu przez osobę, która ukradła dokument, wykorzystanie dokumentu do jazdy bez ważnego biletu itp. W sytuacjach jazdy bez ważnego biletu kontroler spisuje dane z okazanego, w tym przypadku skradzionego, dokumentu i wystawia mandat. Przy nieopłaceniu mandatu na adres spisany z okazanego, skradzionego dokumentu przychodzi wezwanie do zapłaty. Najczęściej wówczas nieświadoma ofiara dowiaduje się o pierwszych przykrych konsekwencjach kradzieży. Powstaje naturalne pytanie, co należy w takiej sytuacji zrobić? Przy nieopłaceniu mandatów lub wezwań z banków lub innych instytucji finansowych informujących o nieopłaconej racie pożyczki lub niespłaconej karcie kredytowej rozpoczyna się długi, pełen stresów etap windykacji przedsądowej. Instytucje, w których podano dane ze skradzionego dokumentu tożsamości, zgodnie z prawem rozpoczynają egzekwowanie warunków podpisanych umów oraz dochodzenie należności. Dalszymi konsekwencjami są między innymi sprzedaż wierzytelności innym, odrębnym podmiotom gospodarczym np. firmom bądź kancelariom prawnym zajmującymi się profesjonalnym windykowaniem i dochodzeniem należności. W ostateczności takie sporne sprawy mają swój finał w sądzie. Pokrzywdzonego czeka wówczas kilka niejednokrotnie bardzo stresujących miesięcy składania zeznań i wyjaśnień oraz oczekiwania na wyrok. Oczywiście, gdy sprawca kradzieży dokumentu zostanie zatrzymany przez Policję, grożą mu konsekwencje prawne wynikające z art. 278 kodeksu karnego. Kradzież stanowi przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli dokument zostanie przywłaszczony – np. znaleziony przez kogoś po tym, jak go zgubimy – grozi za to kara do 3 lat pozbawienia wolności (art. 284 kk), posługiwanie się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby albo jej prawa majątkowe lub kradzież takiego dokumentu stanowi przestępstwo z art. 275 kk i jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega kto bezprawnie dopuszcza się przewożenia, przenoszenia lub przesyłania za granicę dokumentów skradzionych. Osoba, która zbywa dokument podlega karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 (art. 274 kk).

Sytuacja kradzieży lub zagubienia dokumentu może przydarzyć się każdemu, należy być zatem przygotowanym na taką okoliczność i jej konsekwencje.

Ostatnie wpisy

Kalendarz

« MAJ 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Kampania reklamowa Getback

Obejrzyj i przekonaj się, jak pomagamy zwyciężać długi.

 

Liczby, które mają znaczenie

Czekamy na Twój kontakt

0

średnia liczba dziennych negocjacji

Sprawdź

Proponujemy efektywne rozwiązania

0

kompletnie spłaconych spraw

Sprawdź

Codziennie pomagamy w wyjściu z długów

0

średnia liczba dziennych deklaracji

Sprawdź

dane wg stanu na 30 września 2017 r.