GetBack logo

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 600 700

71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Zwlekanie ze spłatą zadłużenia a narastające należności

07 października 2015

Zwlekanie ze spłatą zadłużenia a narastające należności. Dlaczego warto porozumieć się z firmą windykacyjną i zacząć spłacać wcześniej?

Pierwsze pismo od firmy windykacyjnej, wezwanie do zapłaty, połączenia telefoniczne, wiadomości SMS z informacją o zadłużeniu to przykładowe sposoby na podjęcie próby kontaktu z dłużnikiem. Niestety w wielu przypadkach tego typu działania są bezskuteczne. Dłużnik niechętnie odpowiada na takie prośby, ponieważ nie zdaje sobie sprawy, że firma windykacyjna kontaktuje się z nim, aby przedstawić propozycję oraz uzgodnić warunki spłaty zobowiązania.

Skorzystanie z oferty firm windykacyjnych to rozwiązanie, na które stawia coraz więcej banków, firm świadczących usługi telefonii stacjonarnej, mobilnej, Internetu i transmisji danych oraz innych firm z branży usługowej. Firma windykacyjna w pierwszej kolejności dąży do skutecznego nawiązania kontaktu w celu poinformowania dłużnika o nieuregulowanych zaległościach oraz zaproponowania korzystnego sposobu ich spłaty. Unikanie kontaktu z przedstawicielami firmy windykacyjnej jedynie wydłuża termin rozwiązania problemu, może także skutkować poważnymi konsekwencjami m.in. prawnymi, w wyniku których wysokość zadłużenia może powiększyć się o dodatkowe należności.

Dlaczego warto zdecydować się na współpracę i polubownie spłacić należność? Przede wszystkim dlatego, by nie dopuścić do wzrostu wysokości zobowiązania. Zgodnie z treścią art. 770 k.p.c. dłużnik powinien zwrócić wierzycielowi poniesione przez niego koszty, które były niezbędne w celowo przeprowadzonej egzekucji. Dłużnik może pokryć dodatkowe koszty sądowe lub egzekucyjne, opłaca koszty działań wierzyciela, a także komornika, które mają na celu doprowadzenie do spłacenia należności. W efekcie, do kapitału mogą zostać doliczone nie tyko odsetki ustawowe, lecz także, uwarunkowane od wysokości zobowiązania, koszty sądowe lub egzekucyjne. W zależności od etapu sprawy oraz wysokości zadłużenia łączna wysokość egzekwowanych należności może wzrosnąć o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych. Zasada jest prosta: im wcześniej dłużnik zacznie spłacać zobowiązanie, tym niższa będzie suma odsetek do uregulowania, a także stwarza to możliwość uniknięcia dodatkowych kosztów postępowania sądowego lub egzekucyjnego. W tej sytuacji spłacenie sprawy na etapie polubownym to oszczędność dość pokaźnej kwoty, a także czasu…

Troska o swój czas oraz komfort psychiczny, to kolejne powody, dla których warto współpracować z firmą windykacyjną. W sytuacji, w której dłużnikowi uda się dojść do porozumienia w sprawie spłacenia należności, kontakt z firmą windykacyjną ogranicza się jedynie do monitoringu wywiązywania się z deklarowanych propozycji wpłat. Regulowanie zaległości finansowych, odzyskiwanie ciągłości finansowej może dać poczucie bezpieczeństwa oraz pewności siebie. Rozwiązanie sprawy na etapie polubownym może zapewnić również dodatkowy komfort psychiczny, gdyż o tej nieprzyjemnej i kłopotliwej sprawie dowiaduje się wyłącznie dłużnik, natomiast podczas egzekucji komorniczej może dojść do kontaktu komornika z pracodawcą. Na etapie polubownym możesz reagować na sytuację z odpowiednim wyprzedzeniem, znaleźć szybkie i skuteczne rozwiązanie zanim problem rozwinie się na szerszą skalę.

Przedstawiciele firmy windykacyjnej starają się pomóc dłużnikom, w tym celu mogą m.in. rozłożyć należność na korzystne raty, zaproponować spłatę zobowiązania z zaniechaniem mniejszej lub większej jej części, zorganizować akcje promocyjne, mające na celu nawiązanie współpracy. Wszystkie tego typu działania to próby dojścia do porozumienia pomiędzy firmą windykacyjną a dłużnikiem, ostatecznie prowadzą one do uregulowania należności w możliwie najkorzystniejszy dla dłużnika sposób.

Rozwiązanie tego typu spraw na etapie polubownym daje komfort psychiczny, poczucie bezpieczeństwa, a także szansę na uporanie się w skuteczny sposób z nieprzyjemnym problemem. Z uwagi na rosnące odsetki, ewentualne koszty postępowania sądowego lub egzekucyjnego, warto skontaktować się z firmą windykacyjną odpowiednio wcześnie tym samym uniknąć dodatkowych kosztów. Jest to dla dłużnika najbardziej opłacalne rozwiązanie spośród wszystkich proponowanych przez firmy windykacyjne.

Weronika Andrzejewska

Kalendarz

« KWIECIEń 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Kampania reklamowa Getback

Obejrzyj i przekonaj się, jak pomagamy zwyciężać długi.

 

Liczby, które mają znaczenie

Czekamy na Twój kontakt

0

średnia liczba dziennych negocjacji

Sprawdź

Proponujemy efektywne rozwiązania

0

kompletnie spłaconych spraw

Sprawdź

Codziennie pomagamy w wyjściu z długów

0

średnia liczba dziennych deklaracji

Sprawdź

dane wg stanu na 30 września 2017 r.