GetBack logo

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 600 700

71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Nie zwlekaj ze spłatą zadłużenia!

19 kwietnia 2018

Praktyka pokazuje, że zwykle pierwsze próby kontaktu z dłużnikiem nie przynoszą żadnych rezultatów. Połączenia telefoniczne są przerywane lub ignorowane, wiadomości SMS są kasowane, a pisma od firmy windykacyjnej oraz wezwania do zapłaty wyrzucane są do kosza. Zdecydowanie lepszą strategią od lekceważenia problemów i unikania kontaktów jest współpraca z doradcą z firmy windykacyjnej.

Specjaliści z firmy windykacyjnej GetBack S.A. zauważają, że najczęstszym i największym błędem, jaki popełniają dłużnicy jest unikanie rozmów z firmami windykacyjnymi. Windykator kontaktuje się z osobą zadłużoną po pierwsze dlatego, że chce poinformować o nieuregulowanych zaległościach, a po drugie, chce przedstawić propozycję współpracy oraz uzgodnić dogodne dla obu stron/ewentualnie dla dłużnika i wierzyciela warunki spłaty zobowiązania. Jeżeli pracownik firmy windykacyjnej nie jest w stanie nawiązać kontaktu z dłużnikiem, uzyskuje tytuł wykonawczy i przekazuje sprawę do komornika.

Czas w windykacji

W windykacji czas to więcej niż pieniądz. Im szybciej dłużnik przełamie się i zdecyduje na otwarty dialog z wierzycielem, tym szybciej pozbędzie się problemu. Unikanie kontaktu nie doprowadza do niczego dobrego, a jedynie skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi, w wyniku których koszty całego postępowania windykacyjnego wzrastają. Ignorując kolejny telefon osoba zadłużona ma złudną nadzieję, że problem zniknie. Tymczasem sytuacja pogarsza się z każdym dniem milczenia. Zgodnie z art. 481 Kodeksu cywilnego, jeżeli dłużnik opóźnia się ze spełnieniem świadczenia pieniężnego, wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia. Jeżeli natomiast dojdzie do postępowania egzekucyjnego, dłużnik będzie musiał dodatkowo zwrócić wierzycielowi koszty celowe, tj. niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji (art. 770 k.p.c.). Ściąga się je wraz z egzekwowanym roszczeniem. To jednak nie koniec, po stronie osoby zadłużonej jest opłacenie działań wierzyciela, a później także komornika. Zasada jest więc prosta: im wcześniej osoba zadłużona zacznie spłacać zobowiązanie, tym koszty postepowania windykacyjnego będą niższe. Jeżeli firma windykacyjna kontaktuje się z osobą zadłużoną oznacza to, że działa na prywatne zlecenie wierzyciela lub zakupiła na zasadzie cesji zobowiązanie dłużnika od wierzyciela. W takiej sytuacji milczenie i upływający czas może działa na niekorzyść dłużnika. Windykator nie dopuści do przedawnienia zobowiązania. Wierzyciel może przerwać bieg przedawnienia poprzez np. złożenie pozwu lub złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej w trybie art. 185 Kodeksu postępowania cywilnego. Nie warto więc zwlekać. Problem sam nie zniknie.

Pamiętaj!

Jeśli będziesz unikać windykatora, sprawa może trafi do sądu, a następnie – w przypadku wydania przez sąd orzeczenia zasądzającego spłatę długu, a następnie postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności – do komornika. Dług może zostać powiększony nie tylko o karne odsetki, ale również o koszty sądowe i komornicze.

Nie taki diabeł straszny jak go malują

Ważne jest zatem, aby w porę reagować. Unikanie kontaktów z firmą windykacyjną może przyczynić się do pogorszenia sytuacji finansowej dłużnika. Dodatkowo stres związany z niespłaconym zadłużeniem negatywnie wpływa także na samopoczucie i zdrowie. Odzyskiwanie płynności finansowej przynosi natomiast poczucie ulgi i bezpieczeństwa. Jeżeli dłużnikowi uda się dojść do porozumienia z wierzycielem, późniejszy kontakt z nim ogranicza się jedynie do monitoringu wywiązywania się z ustaleń. Ponadto, jeśli dłużnik będzie współpracował i przestrzegał uzgodnionych reguł, ma szansę na odbudowanie swojej reputacji i uniknięcie negatywnych konsekwencji, jak na przykład wpis do rejestru niesolidnych płatników.

Czarna lista

Od 2010 roku wszyscy mogą korzystać z tej bardzo prostej i skutecznej metody pozwalającej na weryfikację kontrahentów. Na polskim rynku działają cztery biura informacji gospodarczej prowadzące Rejestry Dłużników: BIG InfoMonitor S.A., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A i ERIF BIG S.A. Wierzyciel może umieścić dłużnika na czarnych listach jednocześnie we wskazanych powyżej biurach informacji gospodarczej. Sprzyjają temu niewielkie formalności i stosunkowo nieduże koszty. Konsekwencji jest mnóstwo. Poza oczywistą utratą wiarygodności, wysoce prawdopodobne jest, że żaden bank nie udzieli nam kredytu czy pożyczki. Możemy również spotkać się z trudnościami podczas dokonywania zakupów na raty czy staraniu się o zawarcie umowy leasingu. Musimy się też liczyć z tym, że nawet firma telekomunikacyjna odmówi sprzedaży telefonu na abonament.

Podsumowując, szybkie działanie zdecydowanie zwiększa szanse dłużnika na znalezienie wspólnie z wierzycielem rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Podjęcie dialogu daje możliwość załatwienia sprawy w uzgodnionym przez obie strony terminie i w przyjaznych warunkach. Współpracując z firmą odzyskującą należności dłużnik może: negocjować warunki zadłużenia, wnioskować o rozłożenie zobowiązania na dogodne do spłaty raty, podjąć negocjacje w sprawie umorzeń części odsetek. Warto porozmawiać z doradcą z firmy windykacyjnej, ponieważ jego zadaniem jest wskazać dłużnikowi drogę wyjścia z zadłużenia i wypracować odpowiednią strategię spłaty.

Ostatnie wpisy

Kalendarz

« LIPIEC 2018 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Kampania reklamowa Getback

Obejrzyj i przekonaj się, jak pomagamy zwyciężać długi.

 

Liczby, które mają znaczenie

Czekamy na Twój kontakt

0

średnia liczba dziennych negocjacji

Sprawdź

Proponujemy efektywne rozwiązania

0

kompletnie spłaconych spraw

Sprawdź

Codziennie pomagamy w wyjściu z długów

0

średnia liczba dziennych deklaracji

Sprawdź

dane wg stanu na 30 września 2017 r.