GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

7 kroków do wyjścia z długów

19 lipca 2016

Raty, kredyty i zadłużenia to ponura codzienność wielu Polaków. Z długami można i należy walczyć. Pamiętaj: spłata długu jest możliwa! Nie jest to zadanie proste – wymaga wielu poświęceń, wyrzeczeń, a także konsekwencji w podejmowanych działaniach. Jednak możesz to osiągnąć!

W spłaceniu zadłużenia z pewnością pomoże Ci rozsądne rozplanowanie wydatków oraz konsekwencja w realizacji założonych planów. Każdy, kto podejmuje walkę z długami, musi mieć jasno wyznaczony cel oraz silną motywację do działania. Wyobraź sobie sytuację, w której jesteś bez długów, wygrałeś tę trudną batalię. Wyobraź sobie, jak się wtedy czujesz, jakie emocje Ci towarzyszą. Świetne uczucie, prawda? Poniżej przedstawiamy listę kilku kroków, które pomogą Ci wyjść z zadłużenia.

 1. Nie zamartwiaj się
  nie marnuj swojej energii na rozpaczanie. Nic konstruktywnego z tego nie wyjdzie. Zamiast wpadać w histerię, spokojnie podejdź do tematu i zastanów się, jak można zacząć działać.
 2. Zadbaj o zdrowie
  odpocznij, przesypiaj noce, zdrowo się odżywiaj i pamiętaj o ruchu. Zdrowy organizm lepiej funkcjonuje. Dzięki temu będziesz nie tylko silniejszy fizycznie, ale i psychicznie. A do podejmowania ważnych decyzji należy mieć świeży umysł!
 3. Odzyskaj niezależność i kontrolę nad finansami
  podejmuj świadome decyzje, na co wydajesz zarobione przez siebie pieniądze.
 4. Naucz się oszczędzać
  podejdź do tematu rozsądnie i metodycznie. Nie traktuj tego jak karę, tylko jak plan do zrealizowania, który przyniesie konkretne korzyści. Zrób sobie listę swoich wydatków – uwzględniając rachunki za mieszkanie, telefon, internet, koszty samochodu, żywności, ubrań, kosmetyków oraz książek. Czy wydajesz pieniądze na coś jeszcze? Wypisz wszystko, a potem podziel listę na rzeczy niezbędne do życia i przyjemności, z których można zrezygnować. Potem skonsultuj listę z kimś ze swojego otoczenia i poproś o szczerą ocenę – dzięki temu sprawdzisz, na czym jeszcze można zaoszczędzić.
 5. Pamiętaj o rodzinie i bliskich
  w życiu najważniejsi są ludzie. Zadbaj o swoje relacje z najbliższymi. Porozmawiaj z nimi i podziel się swoimi problemami. Oszczędzanie wymaga zaangażowania całej rodziny, która wspólnie dąży do osiągnięcia założonego celu. Wspólna walka z długami może zbliżyć Was do siebie.
 6. Znajdź nową pracę lub poszukaj dodatkowego zatrudnienia
  dzięki temu zwiększysz swoje zarobki, rozwiniesz swoje umiejętności i zdobędziesz nowe doświadczenie.
 7. Zacznij działać
  skontaktuj się z Biurem Pomocy i Wsparcia Dłużnika – nie jesteś jedyną osobą, która boryka się z problemem zadłużenia. Naucz się prosić o pomoc i słuchaj. Pamiętaj, żeby pytać ludzi doświadczonych, którzy będą umieli rzetelnie Ci doradzić. Nie trać czasu na kolejne złe decyzje.

Pamiętaj – wyjście z zadłużenia może się udać, gdy znajdziesz wystarczająco dużą motywację i będziesz konsekwentnie dążyć do wyznaczonego celu. Podejmując się tego zadania, przejmiesz kontrolę nad swoimi finansami i pozbędziesz się ciążącego problemu. Warto się postarać!