GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

GetBack coraz silniejszy

27 sierpnia 2015

Grupa GetBack zarobiła na czysto w ciągu pierwszej połowy 2015 r. ponad 54,4 mln zł. Spółka rozwija się w szybkim tempie pomimo coraz większej konkurencji krajowej i zagranicznej w branży windykacyjnej

W Polsce rośnie rynek wierzytelności, ale konkurencja staje się też coraz poważniejsza. Najwięksi krajowi gracze dywersyfikują biznes przez inwestycje w Europie, a w Polsce zagościli międzynarodowi potentaci. Jedną z firm, która dogania największych graczy na rynku i wyznacza z nimi kierunki zmian jest GetBack, wrocławska spółka z trzyletnim stażem. W tym roku wyraźnie poprawiła wyniki finansowe i umocniła pozycję stabilnego gracza na rynku wierzytelności.

Trzykrotny wzrost

W ciągu pierwszej połowy 2015 r. Grupa GetBack uzyskała ponad 93,4 mln zł przychodu netto, zarabiając ponad 54,4 mln zł. Odzyskała od dłużników prawie 39,9 mln zł. Wpłaty (przychody) z pakietów nabytych wyniosły ponad 32,8 mln zł. Spółka stała się również poważnym pracodawcą — prawie podwoiła liczbę zatrudnionych w ciągu pierwszego półrocza 2015 r. Obecnie w Grupie pracuje ponad 650 osób.

Na koniec czerwca 2015 nabyte przez Grupę GetBack pakiety wierzytelności wycenione były na ponad 202 mln zł (wobec 188 mln zł pod koniec 2014 r.). Najbardziej w stosunku do pierwszej połowy poprzedniego roku wzrosła wartość pakietów za niezapłacone rachunki telefoniczne z ponad 32,8 mln zł w czerwcu 2014 r. do prawie 51,3 mln zł na koniec czerwca 2015 r. W tym roku zakończona została transakcja zakupu portfela wierzytelności od Getin Noble Banku przy udziale międzynarodowego inwestora. GetBack została serwiserem portfela wierzytelności o wartości nominalnej 1,1 mld zł.

Zarząd GetBack na czele z Konradem Kąkolewskim, prezesem spółki, przyznaje, że dobra kondycja finansowa wynika z efektywnego zarządzania wierzytelnościami, a także ścisłej kontroli kosztów działalności. Zarząd spółki ocenia, że pozycja rynkowa firmy umocni się także w drugiej połowie roku. Grupa zamierza nadal realizować strategię zbilansowanego rozwoju opartą na trzech filarach: zakupów portfeli na własność, obsługi klientów globalnych oraz affluent. Planowane jest, aby jeszcze w tym roku pozyskać duże portfele wierzytelności oraz poszerzać windykację dotyczącą dłużnika, który jest konsumentem pobierającym towar lub usługę z odroczonym terminem płatności — dłużnik B2C (ang. business-to-consumer). Być może Grupa sięgnie po wierzytelności zabezpieczone hipoteką.

GetBack intensywnie rozwija się także w Rumunii. Grupa prowadzi działania z biura w Bukareszcie od lutego 2014 r. W pierwszym półroczu 2015 r. zyski uzyskane w Rumunii wyniosły ponad 2,1 mln zł.

Innowacyjne pomysły

Wyniki w tym roku rosną dynamicznie, podobnie jak w zeszłym. Przychody netto Grupy GetBack w 2014 r. wyniosły 107,5 mln zł, a rok wcześniej — 30,0 mln zł. Zysk netto Grupy GetBack w zeszłym roku to 44,3 mln zł, wobec 10,1 mln zł w 2013 r.

Zarząd spółki podkreśla, że tak szybki rozwój wynika z zastosowania innowacyjnych rozwiązań. W 2015 r. sprawdził się model zarządzania przyjęty w poprzednich latach. Najpoważniejszym rozwiązaniem było stworzenie dużego funduszu inwestycyjnego, który zamiast akcji i obligacji, oferuje zamożnym osobom inwestycje w wierzytelności. Pierwszym takim funduszem był stworzony w listopadzie 2013 r. UFK Perspective. Obecnie GetBack zarządza ośmioma funduszami sekurytyzacyjnymi (w tym New Horizon, World One i Capital+). GetBack jako pierwsza w Polsce firma windykacyjna do procesów sekurytyzacyjnych zaprosiła konkurentów do współpracy. Fundusz Perspective uruchomiony został wraz z Kancelarią Corpus Iuris, natomiast New Horizon wraz z Kredyt Inkaso.

Ale to niejedyna nowość, jaką Grupa GetBack zastosowała na rodzimym rynku wierzytelności. Wspólnie z firmą doradczą Deloitte opracowano metodę sprzedaży, która umożliwiła bardzo duże transakcje na rynku. Pod koniec 2014 r. GetBack uczestniczył w dwóch rekordowo wysokich zakupach portfeli wierzytelności, o wartości nominalnej 1,7 mld zł oraz 1,9 mld zł. I tu także pojawili się partnerzy z Polski i z zagranicy.

Przetasowania na rynku

Branża windykacyjna w Polsce rozwija się prężnie, ale też rośnie w niej konkurencja. Duże firmy osiągają rekordowe wyniki (lider Kruk spodziewa się najwyższego wyniku w historii z 398 mln zł spłat z portfeli nabytych). Z drugiej strony giełdowa e-Kancelaria Grupa Prawno–Finansowa złożyła w marcu br. wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, a uprawomocnienie się postanowienia sądu w tej sprawie nastąpiło pod koniec maja. Spółka nie była w stanie wykupić wyemitowanych obligacji.

Część ekspertów uważa, że w branży coraz bardziej prawdopodobne są przejęcia lub konsolidacje. Na razie jednak obecne są dwa zjawiska: zainteresowanie się polskim rynkiem wierzytelności przez firmy zagraniczne oraz szukanie nowych rynków przez firmy rodzime. W obu tych obszarach GetBack jest aktywnym graczem. Po pierwsze, współpracuje z zagranicznym inwestorem. Po drugie, GetBack rozwija działalność w Rumunii.

- Obecność na kilku rynkach pozwala lepiej zarządzać ryzykiem. Nie jesteśmy zależni wyłącznie od koniunktury bądź też dekoniunktury w jednym miejscu. Kiedy na przykład w Polsce są gorsze warunki, ceny sprzedawanych wierzytelności osiągają niebotyczne poziomy, zawsze można większy nacisk położyć na inny kraj. Budowanie bazy alternatywnych rynków pozwala złagodzić gorszą sytuację na rynku podstawowym — tłumaczył w mediach Paweł Trybuchowski, wiceprezes GetBack.

W Rumunii są też obecni: Kruk (od ośmiu lat), Kredyt Inkaso oraz Ultimo. Kruk swoich sił próbuje u naszych sąsiadów: w Niemczech, na Słowacji oraz w Czechach. Kredyt Inkaso walczy o długi w Rosji, podobnie jak firma Presco.

Na razie zamiast konsolidacji, spółki zagraniczne kupowały podmioty polskie. Norweska grupa B2Holding nabyła Ultimo. Głównym akcjonariuszem EGB Investments stał się francusko-włoski fundusz private equity z grupy 21 Partners. Szwedzką grupę Hoist kupiła firmę Navi.

http://biuropomocyiwsparciadluznika.pl/

To strona internetowa Biura Pomocy i Wsparcia Dłużnika stworzona przez GetBack. Z biurem można kontaktować się telefonicznie (+48 800 889 988) lub e-mail (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).

Eksperci wyjaśniają wątpliwości dotyczące windykacji, interweniują w GetBack w przypadku skarg dłużników. W ostatnich miesiącach biuro zajęło się już ponad 700 sprawami zgłoszonymi przez telefon.

Na internetowej stronie można przeczytać teksty wyjaśniające sposób działania firmy windykacyjnej. Znajdują się tam objaśnienia podstawowych pojęć związanych z restrukturyzacją długów. Prezentowane są także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Każdy może też dowiedzieć się z „Poradnika dłużnika”, w jaki sposób rozsądnie poradzić sobie z pętlą długów.