GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

GetBack na podium firm windykacyjnych

28 maja 2015

W ostatnim roku na rynku firm windykacyjnych w Polsce nastąpiły poważne zmiany. Na podium, oprócz dotychczasowych liderów branży — Kruka i Kredyt Inkaso, pojawiła się firma GetBack, która rozpoczęła działalność ledwie dwa lata wcześniej. Co więcej, GetBack miał w 2014 r. wśród tych firm największy wzrost przychodów.

Okres trzech lat działania na polskim rynku wystarczył firmie GetBack, aby z poziomu „startupu” przeistoczyć się w jedną z największych firm windykacyjnych w Polsce. W rankingu „Gazety Finansowej” w kategorii wielkości przychodu w 2014 r. GetBack osiągnął trzecią pozycję (94,8 mln zł). Pierwsze miejsce zajął Kruk (487,9 mln zł), a drugie Kredyt Inkaso (128 mln zł). Warto jednak na te wyniki spojrzeć także z punktu widzenia dynamiki wzrostu przychodów.

W zestawieniu „Gazety Finansowej” to właśnie GetBack zajął pierwsze miejsce w ubiegłym roku pod kątem dynamiki przychodów, z wynikiem 269 proc. Przychody z działalności windykacyjnej GetBack zwiększyły się z 25,6 mln zł w 2013 r. do 94,8 mln zł w 2014 r. Na drugim miejscu w rankingu dynamiki wzrostu znalazła się e-Kancelaria Grupa Prawno- -Finansowa ze wzrostem o 125 proc., a na trzecim Kaczmarski Inkasso z 99-procentową dynamiką wzrostu. Lider rynku windykacyjnego w Polsce, firma Kruk S.A., znalazła się na 7. miejscu, notując 20-procentowy wzrost przychodów.

— Właśnie takiemu skokowemu wzrostowi przychodów GetBack zawdzięczamy, że znaleźliśmy się w ścisłej czołówce firm windykacyjnych w Polsce — mówi Monika Korpas, Dyrektor Zarządzający Obszarem Obsługi Klienta i Marketingu w GetBack.

— Mamy ambicje nadal rozwijać się dynamicznie i wszystko wskazuje na to, że w 2015 r. utrzymamy to szybkie tempo rozwoju.

To właśnie dzięki ponad 2,5-krotnemu wzrostowi w 2014 r. GetBack przegonił tak znane spółki windykacyjne, jak Best czy Casus Finanse.

Innowacyjne metody działania

— Stosujemy najbardziej innowacyjne metody na rynku i najbardziej dynamicznie wzrastamy — mówi Paweł Trybuchowski, wiceprezes GetBack.

— Po pierwsze, dzięki nowej metodzie sprzedaży opracowanej wspólnie z Deloitte otworzyliśmy nowy etap w rozwoju windykacji w Polsce. Ta nowa metoda sprzyja pojawianiu się bardzo dużych transakcji na rynku. Po drugie, zaprosiliśmy do transakcji zagranicznego partnera. Wreszcie po trzecie, intensywnie rozwijamy obsługę funduszy sekurytyzacyjnych — wyjaśnia Paweł Trybuchowski.

W ostatnim kwartale 2014 r. GetBack uczestniczył w dwóch rekordowo wysokich zakupach portfeli wierzytelności, o wartości nominalnej 1,7 mld zł oraz 2 mld zł. W tej drugiej transakcji GetBack brał udział wspólnie z amerykańskim inwestorem PRA Group i Kredyt Inkaso. Według danych GetBack, firma osiągnęła w 2014 r. pierwsze miejsce w Polsce pod względem wartości nominalnej wierzytelności przyjętych w zarządzanie.

GetBack obsługuje także już osiem funduszy sekurytyzacyjnych. Pierwszy z nich, UFK Perspective (założony w listopadzie 2013 r.), zgromadził aktywa o wartości sięgającej prawie 600 mln zł. W ciągu 12 miesięcy wzrost jednostki tego funduszu wyniósł aż 32 proc.

Polskie firmy w Rumunii

GetBack intensywnie rozwija się nie tylko w Polsce, ale także w Rumunii. GetBack Recovery SRL odzyskał już 7 mln rumuńskich lei (ponad 1,5 mln EUR). Firma prowadzi działania z biura w Bukareszcie od lutego 2014 r.

— Strategia GetBack w Rumunii przynosi owoce. Mamy już ponad 200 tysięcy spraw w obsłudze o wartości nominalnej ponad 180 mln EUR. W ciągu roku umocniliśmy naszą pozycję i jesteśmy już dobrze rozpoznawaną firmą na rumuńskim rynku windykacyjnym — mówi Monika Korpas.

GetBack szacuje, że wielkość rynku windykacyjnego w Rumunii w 2015 r. osiągnie przedział 2k2,5 mld EUR. Obecnie najciekawszą planowaną transakcją w Bukareszcie jest sprzedaż portfeli wierzytelności przez największy rumuński bank BCR (Banca Comercială Română) o wartości 1,5 mld EUR.

Poza GetBack w Rumunii działają także inne polskie firmy windykacyjne. Kruk jest obecny na rynku od 2007 r., Kredyt Inkaso od stycznia 2013 r., a w zeszłym roku działalność rozpoczęło także Ultimo. — Polskie firmy w Rumunii mają opinię profesjonalnych graczy i są rozpatrywane jako dobrzy partnerzy w biznesie — mówi Stefan Ilie z GetBack Recovery.

W ciągu roku działalności GetBack zwiększył zatrudnienie w Bukareszcie z 2 do 85 osób. Wartość nominalna portfeli bankowych GetBack wyniosła 625 mln lei (141 mln EUR), a telekomunikacyjnych 85 mln lei (prawie 21 mln EUR).

Od początku działalności rumuńskiego oddziału GetBack wziął udział w ponad 35 przetargach o łącznej wartości ponad 1 mld EUR. Wśród instytucji finansowych organizujących te przetargi znalazły się prawie wszystkie liczące się banki i fIrmy telekomunikacyjne.

Ostatnio na rumuńskim rynku długów widać ożywienie. Rumuńskie instytucje finansowe zaczęły rozpatrywać sprzedaż długów jako bardzo dobry instrument finansowy. Wzrosła jednak też konkurencja.

— W ostatnim czasie zwiększyły się oczekiwania klientów firm windykacyjnych. Na rynku pojawiło się też wielu zagranicznych inwestorów, którzy są zainteresowani naszym rynkiem. Niedawno w procesie zakupu długu na pierwszym etapie uczestniczyło ponad 30 firm. Niektórzy wzięli udział tylko po to, aby oszacować portfel i rozeznać się w działaniu rynku — mówi Stefan Ilie.

Powołanie Biura Pomocy i Wsparcia Dłużnika

W kwietniu 2015 r. firma GetBack zdecydowała się na nieznany na polskim rynku ruch, jakim było powołanie Biura Pomocy i Wsparcia Dłużnika (BPIWD) wewnątrz swojej struktury. Zadaniem BPIWD jest reagowanie na skargi klientów niezadowolonych z obsługi. Biuro Pomocy i Wsparcia Dłużnika ma z założenia reprezentować interesy dłużnika wewnątrz firmy, wyjaśniać wątpliwości i reagować na wszelkie nieprawidłowości, które mogą się pojawić w procesie windykacji.

— GetBack chce działać zgodnie z najwyższymi standardami branży. Dłużnicy, z którymi kontaktuje się nasza firma, muszą mieć poczucie, że obsługujemy ich profesjonalnie i dbamy także o ich interesy. Zdecydowaliśmy się na taki ruch także po to, by wyłapywać wszelkie popełniane błędy i szybko wyjaśniać wątpliwości — tłumaczy Paweł Trybuchowski.

BPIWD ma pełnić funkcję w sposób niezależny i bezstronny. W swoich działaniach i decyzjach BPIWD ma być niezależny również od zarządu GetBack i podejmować w imieniu dłużnika interwencje w odpowiednich departamentach firmy.

— Wszystkich, którzy mają jakiekolwiek pytania, wątpliwości czy zastrzeżenia, zapraszam do kontaktu z Biurem Pomocy i Wsparcia Dłużnika. Hasło „Z nami warto rozmawiać” nie jest puste. Tą zasadą kierujemy się codziennie w kontaktach z dłużnikami. Chcemy również reagować na subiektywne odczucia dłużnika, poczucie złego traktowania czy braku empatii ze strony pracowników GetBack — mówi wiceprezes Trybuchowski.

Przyjęcie do KPF i uzyskanie Certyfikatu Wiarygodności Płatniczej

W ostatnich miesiącach GetBack może też pochwalić się osiągnięciami dotyczącymi uznania na rynku przez prestiżowe organizacje. W marcu 2015 r. GetBack został objęty członkostwem prestiżowej Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce — Związku Pracodawców.

Misją Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce — Związku Pracodawców jest wyznaczanie w działalności gospodarczej wysokich standardów postępowania we wszystkich relacjach z klientami i kontrahentami, a także nadzorowanie ich przestrzegania przez przedsiębiorstwa finansowe. Ma to na celu tworzenie i potwierdzanie opinii, uznających te przedsiębiorstwa za instytucje zaufania publicznego.

Niedawno GetBack został także uhonorowany Certyfikatem Wiarygodności Płatniczej. 10 marca 2015 r. Międzynarodowa Wywiadownia Gospodarcza Creditreform przeprowadziła badanie wiarygodności kredytowej GetBack. Całościowa ocena kondycji finansowej GetBack — w szczególności zdolność do terminowego regulowania zobowiązań — została oceniona jako dobra (certyfikat został opublikowany na stronie Crefo.pl).

Wywiadownia gospodarcza Creditreform powstała w 1879 r. w Niemczech i jest obecnie jedną z trzech największych na świecie organizacji zajmujących się oceną zdolności kredytowej przedsiębiorstw oraz windykacją i zarządzaniem należnościami.