GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

GetBack się rozwija i zaprasza inwestorów

20 marca 2015

Firma windykacyjna GetBack zdobywa coraz odważniej polski rynek, a w tym czasie dotychczasowy lider rynku – Kruk szuka klientów za granicą.

W marcu 2015 r. Kruk poinformował, że spodziewa się w tym roku spadku podaży portfeli wierzytelności, co miałoby być konsekwencją mocnej sprzedaży w 2014 r. Tymczasem prognozy rynkowe GetBack, ogłoszone dwa tygodnie wcześniej, mówiły o całkowicie odmiennym trendzie, czyli bardzo dynamicznym wzroście wielkości rynku w 2015 roku. GetBack prognozuje, że wbrew wcześniejszym szacunkom dotyczącym wielkości rynku w 2015 r. na poziomie 10 mld zł, rynek może osiągnąć nawet 20 mld zł. Skąd ta rozbieżność opinii wśród głównych graczy?

Wiceprezes GetBack Paweł Trybuchowski komentuje to krótko: – Kruk spodziewa się spadku podaży, bo nie uwzględnia wzrostu rynku w nowym segmencie.

GetBack wszedł przebojem na rynek wierzytelności w 2014 roku. Dzięki temu rozwiązaniu zaczęły pojawiać się kolejne miliardowe transakcje na polskim rynku. GetBack uczestniczył w dwóch takich transakcjach w ostatnim kwartale 2014 r. – Dwa razy pobiliśmy rekord Polski pod kątem wielkości zakupywanych portfeli wierzytelności detalicznych. Rynek zmienił się teraz diametralnie i będzie znacznie większy – mówi Paweł Trybuchowski.

Kruk jednak nie dostrzega tego wzrostu, natomiast decyduje się na ekspansję zagraniczną na kolejnych rynkach – niemieckim, włoskim czy hiszpańskim. GetBack i Kruka łączy natomiast fakt, że obie firmy są obecne na rynku rumuńskim.

Droga GetBack na szczyt

Jaka była droga firmy GetBack na szczyt? Firma powstała w lutym 2012 r., z myślą o obsłudze windykacyjnej całej Grupy Getin Holding. Szybko jednak okazało się, że przeszkody podatkowe uniemożliwią rozwój firmy w takim formacie. Padł pomysł utworzenia firmy inwestycyjnej, która pozyskiwałaby finansowanie i kupowała portfele wierzytelności.

Ostatecznie ten pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, jednak sukces nie przyszedł z dnia na dzień. Przede wszystkim, trzeba było uzyskać licencję z KNF-u, aby móc obsługiwać fundusze sekurytyzacyjne. – Takiej zgody nie dostaje się od ręki, ale wymaga to ciężkiej pracy z KNF-em, która w naszym przypadku trwała dziewięć miesięcy. W październiku 2012 r. byliśmy już gotowi do działania na szerszą skalę – opowiada Paweł Trybuchowski.

Firma założyła także własną kancelarię prawną, aby kupując portfele na własny rachunek, mieć całą obsługę u siebie. Już w pierwszym roku działalności firma była rentowna. – W żadnym miesiącu działalności spółka nie wygenerowała straty, co jest efektem wzrostu w tak mocnej grupie finansowej, w której prym wiedzie Getin Bank – mówi Trybuchowski.

GetBack usamodzielnia się

Po uzyskaniu zgody KNF-u firma szybko pokazała, na co ją stać. W kwietniu 2013 r. GetBack podpisuje bardzo duży kontrakt z Citibankiem. To wtedy konkurencja zorientowała się, że ma do czynienia z poważnym zawodnikiem. Wcześniej na rynku panowało przekonanie, że projekt GetBack nie wypali, że firma będzie obsługiwać jedynie klientów z wewnątrz grupy Getinu. Konkurencja się pomyliła.

Innowacyjny pomysł

GetBack się usamodzielnił, ale wraz z rozwojem, pojawiły się kolejne problemy. Spółka nie mogła się już zadłużać na poczet wyemitowanych obligacji. Pojawiła się więc innowacyjna koncepcja funduszu inwestycyjnego, który zamiast akcji i obligacji, oferowałby wierzytelności dla bardziej majętnych klientów.

Takie rozwiązanie już wcześniej istniało na polskim rynku, ale jako instrument niszowy, oferowany w granicach 20 mln zł. Tymczasem GetBack w listopadzie 2013 r. uruchomił fundusz o nazwie UFK Perspective, który do dzisiaj sięgnął prawie 600 mln zł. W ciągu 12 miesięcy wzrost jednostki tego funduszu wyniósł aż 32 proc. Teraz szefowie GetBack szacują, że UFK Perspective może przynosić zysk na poziomie 12 proc. Firma poszła za ciosem i uruchomiła kolejne projekty inwestycyjne o nazwach New Horizon, World One i Capital +.

Zapraszamy konkurentów do współpracy

GetBack szczyci się tym, że jako pierwszy w Polsce zaprosiło konkurentów do współpracy. Fundusz Perspective uruchomiony został wraz z Kancelarią Corpus Iuris, natomiast New Horizon wraz z Kredyt Inkaso. – Nie stosujemy strategii psa ogrodnika, że jak się nam nie uda, to nie damy nikomu. Raczej staramy się podzielić tym biznesem, pomagamy naszym konkurentom we wzroście, a sami możemy się pochwalić lepszymi wynikami od konkurencji – tłumaczy Paweł Trybuchowski.

Kolejny szczebel rozwoju

GetBack był pionierem na rynku funduszy inwestycyjnych rynku wierzytelności. Jednak, gdy pomysł ten zaczął być kopiowany przez konkurencję, GetBack postanowił znów zaskoczyć rynek niestandardowym działaniem. Kolejnym etapem w rozwoju GetBack było zaproszenie inwestora z zagranicy do wspólnej inwestycji na polskim rynku. Była to amerykańska firma PRA Group, która przy wsparciu GetBack i Kredyt Inkaso, zdecydowała się na zakup portfeli od Getin Noble Banku o wartości nominalnej 2 mld zł. Wcześniejszy rekord GetBack to zakup portfela Raiffeisen Polbank w październiku 2014 r., o wartości nominalnej 1,7 mld zł. Tym samym, według danych GetBack, firma osiągnęła w 2014 roku pierwsze miejsce w Polsce w kategorii nominalnej wartości wierzytelności przyjętych w zarządzanie.

– GetBack nie zasypia jednak gruszek w popiele i ma już kolejny pomysł na innowacyjne działanie na rynku, które ma nie pozwolić, aby firma została dogoniona przez konkurencję – podsumowuje wiceprezes Trybuchowski, nie zdradzając jeszcze szczegółów działania.

GetBack S.A. to jeden z liderów polskiego rynku windykacji. Firma powstała w lutym 2012 r. i dzięki dynamicznemu rozwojowi udało jej się wejść do czołówki branży. W lipcu 2014 r. firmę przejęła grupa Idea Bank. GetBack S.A. dysponuje własną kancelarią prawną. Od marca 2014 roku firma GetBack jest także obecna na rynku rumuńskim.