GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

GetBack – windykacyjna rakieta z Polski

26 kwietnia 2016

Polska jako jedyny europejski kraj w czasie kryzysu finansowego nie wpadła w stagnację. Po części jest to zasługa niewiarygodnej wręcz przedsiębiorczości i aspiracji Polaków.

Przykładem spółki, która umiejętnie wykorzystuje potencjał intelektualny, doświadczenie i ambicje swojego zespołu jest spółka windykacyjna GetBack S.A. Management spółki w błyskawicznym tempie stworzył innowacyjny, niezwykle szybko rozwijający się biznes, który robi dziś zawrotną karierę na polskim rynku. Co ważne – zmienia ten rynek. Po zaledwie czterech latach istnienia, GetBack jest jednym z największych graczy w branży zarządzania wierzytelnościami w kraju, wyróżniającym się skutecznością i innowacyjnością (raport Millward Brown, luty 2016). – GetBack pędzi jak rakieta. Ciągle pojawiają się nowe zadania do realizacji– opowiada jeden z pracowników. Aktualnie spółka jest w procesie zmiany właściciela, co ściągnęło na nią uwagę największych podmiotów z branży windykacyjnej z wielu krajów.

Innowacyjni windykatorzy

Głównym podmiotem Grupy Kapitałowej GetBack jest GetBack S.A., której prezesem jest Konrad Kąkolewski, człowiek z bogatym doświadczeniem na rynku finansowym, który działalnością i rozwojem spółki kieruje praktycznie od samego początku. Wiceprezesem zarządu jest Paweł Trybuchowski, menedżer z wieloletnim stażem w międzynarodowych firmach windykacyjnych. Ci dwaj niezwykle efektywni, pomysłowi i innowacyjni liderzy są autorami sukcesu spółki. Wspomagają ich kompetentni i znakomicie rozumiejący wyzwania tej branży ludzie: Michał Synoś, członek zarządu i CFO z bogatym doświadczeniem oraz Mariusz Brysik zarządzający w GetBack S.A. obszarem prawnym i działem compliance oraz komplementariusz kancelarii prawnej wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej GetBack.

GetBack, który zaprosił do Polski amerykańskiego giganta – PRA Group, znany jest z gotowości do wchodzenia w sojusze z różnymi podmiotami, które wpisują się w model biznesowy Grupy. Przynosi to znakomite efekty. Po nieco ponad trzech latach działalności, tj. po pierwszej połowie 2015 roku, GetBack zajął drugie miejsce wśród firm windykacyjnych w Polsce pod względem wielkości zysku netto, natomiast w całym 2015 roku Grupa osiągnęła skonsolidowany zysk netto na poziomie 120,3 mln zł (28,7 mln euro), co stanowi 272% wyniku z poprzedniego roku.

– To skutek konsekwentnej realizacji naszego modelu biznesowego opartego na trzech filarach – tłumaczy Paweł Trybuchowski. Po pierwsze: zakupie i obsłudze portfeli na własny rachunek. Po drugie: zarządzaniu portfelami wierzytelności funduszy zewnętrznych opartych na ubezpieczeniowych funduszach kapitałowych („klienci affluent”). Po trzecie: pozyskiwaniu inwestorów zagranicznych i instytucjonalnych zainteresowanych inwestycją w wierzytelności, a następnie zarządzaniu tymi portfelami („klienci globalni”) – mówi wiceprezes spółki.

W ostatnim kwartale 2014 GetBack uczestniczył w dwóch transakcjach zakupu portfeli wierzytelności o rekordowo wysokiej jak na Europę Środkową wartości nominalnej: 1,7 mld zł (394 mln euro) i 1,9 mld zł (440 mln euro). W drugiej transakcji GetBack brał udział wspólnie z amerykańskim inwestorem PRA Group i polską spółką Kredyt Inkaso S.A.. Zarząd GetBack szacuje, że spółka zajęła w 2014 roku pierwsze miejsce w Polsce pod względem wartości nominalnej wierzytelności przyjętych w zarządzanie.

– Jesteśmy bardzo ostrożni przy zakupach portfeli wierzytelności – wyjaśnia Konrad Kąkolewski, prezes spółki. – Kupujemy tylko najlepsze z nich. Każda decyzja poprzedzona jest dogłębną analizą – dodaje.

Rewolucjoniści na rynku

GetBack zarządza lub współzarządza już wierzytelnościami dziesięciu funduszy sekurytyzacyjnych. Jeszcze kilka lat temu na polskim rynku fundusze sekurytyzacyjne funkcjonowały jako niszowa oferta, a ich całkowita wartość wynosiła maksymalnie około 20 mln zł (4,6 mln euro). Zarządzana przez Konrada Kąkolewskiego spółka zrewolucjonizowała ten rynek i zainicjowała tworzenie funduszy o dużo wyższej wartości i na większą skalę.

Grupa Kapitałowa GetBack intensywnie rozwija się nie tylko w Polsce, ale jest także obecna w Rumunii. Dlaczego tam? – Jest to największy po Polsce rynek wierzytelności w Europie Środkowo-Wschodniej – tłumaczy Kąkolewski. – Po drugie, nie ma tam lokalnej konkurencji, rywalizacja toczy się między polskimi firmami i dużymi międzynarodowymi grupami. Po trzecie wreszcie, na tym rynku wierzytelności mają stosunkowo niskie ceny. W przypadku wierzytelności konsumenckich oscylują one w granicach 7-13 proc – mówi.

Nowe pomysły i uznanie w branży

W kwietniu 2015 roku GetBack jako pierwszy na polskim rynku zarządzania wierzytelnościami utworzył Biuro Pomocy i Wsparcia Dłużnika. Biuro, jako odrębna jednostka organizacyjna w strukturze spółki, reprezentuje interesy dłużnika w kontaktach ze spółką zarządzającą wierzytelnościami, a pracownicy Biura wyjaśniają wątpliwości i udzielają wszelkich wyjaśnień, jakie mogą pojawić się w procesie windykacji.

Niekonwencjonalne pomysły i dynamiczny rozwój GetBack zostały docenione przez prestiżowe organizacje finansowe. W marcu 2015 spółka została przyjęta w poczet członków Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce – Związku Pracodawców. GetBack otrzymał bardzo liczący się na rynku Certyfikat Wiarygodności. Dodatkowo – w 2016 roku wiceprezes Paweł Trybuchowski został powołany na stanowisko Przewodniczącego Rady Polskiego Związku Windykacji zrzeszającego obecnie 52 podmioty działające na terenie całej Polski. W 2016 roku spółka zdobyła wyróżnienia we wszystkich konkursach organizowanych przez Instytut Europejskiego Biznesu zajmujący się analizą sytuacji finansowej firm i banków na kontynencie europejskim. GetBack został wyróżniony tytułami: Gepard Biznesu 2015, Potęga Biznesu 2015, Efektywna Firma 2016 oraz Mocna Firma Godna Zaufania – Strong Company 2016.

– Nie spoczywamy jednak na laurach – podkreśla prezes Kąkolewski. – Dalej szukamy partnerów do współpracy, bo każdego dnia wyznaczamy sobie coraz bardziej ambitne cele – mówi.

Dotychczasowe sukcesy i dynamiczny rozwój GetBack stwarzają bardzo dobrą perspektywę dalszego umacniania pozycji spółki na rynku oraz uzyskania przez nią kolejnych znakomitych wyników.