GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Jak zaoszczędzić pieniądze?

30 maja 2016

Oszczędzanie, obok utrzymania diety czy na przykład rozpoczęcia regularnych ćwiczeń na siłowni należy do grupy najczęściej nierealizowanych postanowień. Co zrobić zatem, aby ceremonialne „zacznę od jutra”, zamienić na „dziś”?

Jak się okazuje przy odrobinie samozaparcia i silnej woli nie jest to aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Korzystając z kilku prostych porad odkładanie pieniędzy może okazać się łatwe i co najważniejsze przyjemne. Często znaczne kwoty uciekają nam niepostrzeżenie na zakup drobnych rzeczy, które jednostkowo są tanie, ale po zsumowaniu stanowią wydatek pochłaniający znaczną część naszego budżetu – warto więc zacząć je zauważać. Poniżej kilka porad, jak w szybkim czasie zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy, nie pogarszając dotychczasowego komfortu życia.

1. Zrezygnuj z kart kredytowych

Posiadanie karty kredytowej jest wygodne, szczególnie gdy pod koniec miesiąca brakuje funduszy na codzienne wydatki. Powinniśmy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli nie jesteśmy w stanie spłacać swoich kart w terminie bank nalicza za to dodatkowe (często bardzo wysokie) odsetki. To niepotrzebna strata pieniędzy!

2. Zrób porządek ze swoimi kontami bankowymi

Masz kilka kont bankowych, których nie używasz? Zamknij te które obciążają twój budżet comiesięcznymi opłatami i nie wydawaj niepotrzebnie pieniędzy na ich utrzymywanie. Zastanów się też czy potrzebujesz wszystkie karty bankomatowe, które posiadasz. Za większość z nich trzeba ponosić dodatkowe opłaty dlatego jeśli ich nie używasz – zrezygnuj z nich, bądź staraj się spełnić regulaminowe warunki zwolnienia z opłaty, czyli używać tak, aby nie było konieczności ich opłacania.

3. Staraj się planować

Na początku każdego miesiąca staraj się robić miesięczny spis wydatków i porównaj je z wysokością twoich zarobków. Zaplanuj jaką kwotę przeznaczysz na czynsz, rachunki, jedzenie i inne niezbędne sprawunki. Przewiduj określoną kwotę w budżecie na nieplanowane wydatki. W ostatniej kolejności zaplanuj przyjemności i zakup przedmiotów, bez których możesz się obyć. Staraj się, aby po zbilansowaniu wszystkich kosztów, bilans był dodatni czyli aby kwota wydatków była wyraźnie mniejsza niż wysokość twoich zarobków. Planując budżet na początku miesiąca możesz sterować wydatkami w sposób bardziej świadomy i na przykład z czegoś zrezygnować, jeśli będzie to konieczne.

4. Jedzenie kupuj z głową

Nie namawiamy do zmiany przyzwyczajeń kulinarnych. Nasz poradnik ma nauczyć cię oszczędzania, którego nie odczujesz – także w swoim żołądku. Stwórz zbiór swoich ulubionych produktów i przed zakupami postaraj się poświęcić czas, na odnalezienie sklepów, w których możesz kupić je taniej. Często ceny w dwóch różnych sklepach mogą się różnić nawet o30%. Ponadto, na zakupy wybieraj się po posiłku – wybieranie produktów spożywczych z pustym brzuchem nie jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ będąc głodny zawsze kupisz ich więcej. Staraj się też omijać kasy wyposażone w słodycze (niektóre markety wydzielają takie dla swoich klientów), tak aby nie stracić pieniędzy na słodkie przekąski. Dobrym rozwiązaniem w kontekście spożywania tańszych posiłkówjest też przygotowywanie posiłków do pracy dzień wcześniej, aby nie było konieczności stołowania się w restauracjach.

5. Wodę możesz mieć za darmo

Zainwestuj w profesjonalny bidon z filtrem wody. Jednorazowy spory wydatek może pozwolić ci w dłuższym czasie zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Zamiast codziennego kupowania wody mineralnej filtruj wodę z kranu i zabieraj ją w butelce ze sobą. Każdego dnia zaoszczędzisz na tym przynajmniej złotówkę, którą możesz wrzucić do swojej skarbonki.

6. Na paliwie da się zaoszczędzić

Jeździsz do pracy samochodem? Zastanów się czy jest to opłacalne. Przekalkuluj koszty związane z zakupem paliwa oraz ze zużywaniem się auta i porównaj czy komunikacja miejska bądź pociągi nie wyniosą cię taniej. Oprócz znacznej oszczędności, nie denerwujesz się z powodu korków, a czas w podróży możesz spożytkować na ciekawą lekturę. Możesz również zrobić coś dla poprawy swojego stanu zdrowia i latem do pracy jeździć rowerem. Nie jest to możliwe? Zawsze możesz rozeznać się, czy ktoś z twojej okolicy nie jeździ do pracy w podobne miejsce – koszty podzielisz dzięki temu na kilka osób.

7. Ogranicz swoje nałogi

Jeśli nie jesteś w stanie zrezygnować ze swoich nałogów co byłoby najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, postaraj się chociaż ograniczyć związane z nimi wydatki. Staraj się codziennie palić przynajmniej o kilka papierosów mniej, tak aby paczka wystarczała ci na dłużej.

8. Internet daje dodatkowe możliwości przy zakupie…

W dobie wszechobecnego dostępu do internetu staraj się robić zakupy on-line. Bardzo często dowolne przedmioty, ubrania, czy chociażby suplementy diety na internetowych aukcjach bądź w sklepach internetowych okazują się dużo tańsze niż na sklepowych półkach. Polecamy w tym celu popularne porównywarki cenowe. Przed zakupem wolisz sprawdzić dany przedmiot? Zawsze możesz zrobić to w sklepie, a potem mimo wszystko kupić go on-line dużo taniej. To spora oszczędność!

9. … i sprzedaży

Aukcje internetowe możesz wykorzystać w dwie strony. Oprócz opłacalnych zakupów możesz sprzedać tam także twoje rzeczy, których już nie używasz. Przejrzyj swoją szafę. Znajdziesz w niej zapewne całą masę ubrań, w których nie chodzisz. Jeśli są dobrej jakości spróbuj je sprzedać. A może posiadasz konsolę do gier lub inne urządzenie, które kurzy się nieużywane przed Twoim telewizorem? Zastanów się ile wkoło ciebie jest takich rzeczy, które nie są ci już potrzebne, a umożliwią odzyskanie części pieniędzy.

10. Odkładaj

Najważniejszą radą jest… odkładnie zaoszczędzonych pieniędzy. Każdą kwotę, którą udało ci się zaoszczędzić bądź zyskać dzięki powyższym poradom staraj się przelewać na swoje konto oszczędnościowe bądź klasycznie wrzucać do skarbonki. Ważne jest to, aby swoje oszczędności powiększać i nie ulegać pierwszym lepszym pokusom związanym z ich szybkim wydaniem.