GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Rynek ostrożny wobec wyceny GetBacku

21 czerwca 2017

GetBack w rozpoczętej właśnie pierwszej ofercie publicznej ustalił cenę maksymalną akcji na 27 zł. Nieoficjalne widełki na potrzeby budowy księgi popytu to 18,5-27 zł. Wartość IPO może więc sięgnąć od 740 min zł do 1,08 mld zł. - Jesteśmy na ważnym j etapie rozwoju całej grupy. Z emisji nowych akcji zamierzamy pozyskać 400-500 min zł brutto - mówi Konrad Kąkolewski, prezes GetBacku. Przy tych kwotach cena akcji wyniosłaby 20-25 zł.

 

Do poprawnego wyświetlenia dokumentów pdf wymagana jest wtyczka Adobe Flash Player - pobierz

 

Oferta obejmuje 20 min akcji istniejących i 20 min nowej emisji. Sprzyjają jej nastroje na rynku. - Moment na IPO jest odpowiedni. Indeksy giełdowe od początku roku zyskały po kilkanaście procent, koniunktura na giełdach światowych i w Polsce jest dobra. To dobry moment dla sprzedających akcje także dlatego, że dzięki zwyżkom podniosły się wyceny spółek, do których porównują się debiutanci - tak jak Kruka, która jest rekordowo wysoka, co sprzyja ofercie GetBacku - komentuje Wojciech Zych, zarządzający w Quercus TFI. Dodaje, że sporą siłą popytową będą prawdopodobnie inwestorzy zagraniczni, którzy pokazali się przy IPO Dino.

Ale z rozmów z kilkoma analitykami i zarządzającymi przebija spora doza ostrożności. Eksperci zwracają uwagę, że GetBack, który powstał ledwie pięć lat temu, rośnie bardzo szybko, co stawia pod znakiem zapytania jakość i cenę kupowanych przez niego portfeli wierzytelności, a zatem w przyszłości także możliwość do osiągania wysokich odzysków. Wysokich jak u Kruka, lidera polskiego rynku, wycenianego na 5,6 mld zł, do którego GetBack się porównuje. Nasi rozmówcy uważają jednak, że porównywanie się do Kruka może być zbyt optymistyczne. Kruk przez lata udowodnił, że potrafi dobrze zarządzać wierzytelnościami. - Przy cenie 27 zł za walor GetBacku, biorąc pod uwagę dług netto, uzyskujemy wskaźnik EV/gotówkowa EBITDA, bez uwzględniania emisji nowych akcji, na poziomie 9,sx, czyli wysoko, nawet wyżej, niż wynosi on dla Kruka, w okolicach 9 - mówi jeden z analityków.

- Mimo wszystko IPO może się udać nawet przy niezłej wycenie, jeśli zagranica uwierzy, że GetBack to drugi Kruk. Ja na razie nie wierzę, że nim jest, ale nie skreślałbym spółki. Musimy dać jej trochę czasu i zobaczyć, jak będzie kształtować się spłacalność. Pamiętajmy, że kiedy Kruk wchodził kilka lat temu na GPW, inwestorzy również byli sceptycznie do niego nastawieni - dodaje inny ekspert.