GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Rynek wierzytelności w tym roku będzie dwa razy większy niż szacowano

11 stycznia 2016

GetBack szacuje, że rynek w 2015 r. wyniesie nominalnie nawet 20 mld zł. Dotychczasowe prognozy ekspertów mówiły co najwyżej o 10 mld zł. Tak duży wzrost rynku jest możliwy dzięki nowej metodzie sprzedaży wierzytelności, którą zainicjował getBACK wspólnie z Deloitte.

Dzięki nowemu rozwiązaniu zaczęły pojawiać się kolejne miliardowe transakcje na polskim rynku. getBACK uczestniczył w dwóch takich transakcjach w ostatnim kwartale 2014 r. – Dwa razy pobiliśmy rekord Polski pod kątem wielkości zakupywanych portfeli wierzytelności detalicznych. Rynek zmienił się teraz diametralnie i będzie znacznie większy – mówi Paweł Trybuchowski, wiceprezes getBACK. Według wcześniejszych prognoz ekspertów, rynek miał w 2015 r. wynieść nominalnie 7-8 mld zł, a w najbardziej optymistycznej wersji 10 mld zł. Teraz getBACK szacuje wzrost wartości rynku nawet do 20 mld zł.

Pierwsza znacząca transakcja z udziałem getBACK dotyczyła portfela Raiffeisen Polbank, kupionego w październiku 2014 r., o wartości nominalnej 1,7 mld zł. Kolejną transakcją, którą przeprowadzono dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań, był zakup portfela od Getin Banku o wartości nominalnej 2 mld zł, wspólnie z amerykańskim inwestorem PRA Group. W tej transakcji, po stronie polskich partnerów, obok getBACK pojawił się także Kredyt Inkaso.

Według własnych szacunków firmy getBACK, jest ona liderem rynku w Polsce w kategorii nominalnej wartości wierzytelności przyjętych w zarządzanie w 2014 roku.

– Nie ma instytucji, która zbiera takie informacje ze spółek i może prowadzić obiektywny ranking. Natomiast biorąc pod uwagę zakupione przez nas portfele na tle całościowej oferty na rynku, uważamy, że w kategorii portfeli detalicznych niezabezpieczonych w 2014 r. byliśmy najlepsi w Polsce – podkreśla Trybuchowski.