GetBack logo 

Masz pytania? Zadzwoń lub napisz!

+48 800 230 230

+48 71 771 01 00

kontakt@getbacksa.pl

Strategie odzyskiwania wierzytelności

08 grudnia 2015

Słowo strategia oznacza określony kierunek działania. „Jaką macie strategię?” – Pytanie to warto zadać firmie windykacyjnej podczas pierwszego kontaktu. Dowiesz się wówczas, jakie firma windykacyjna może przedstawić taktyki odzyskania pieniędzy. Czy korzystniejsze będzie zlecenie jej windykacji, czy sprzedaż wierzytelności? Czy chce działać polubownie, czy od razu skieruje sprawę na drogę sądową?

Profesjonalnie opracowana strategia windykacji wraz z jej konsekwentnym stosowaniem w praktyce wpływa pozytywnie na efektywność całego procesu odzyskiwania należności. Oczywiście wiele zależy od rodzaju wierzytelności i czasu jej przeterminowania. Doświadczony doradca potrafi w krótkim czasie oszacować ryzyko wiążące się z każdym rozwiązaniem i dopiero wtedy zaproponuje wierzycielowi właściwą strategię odzyskania wierzytelności.

A’la Zosia Samosia

Przedsiębiorcy, którym zależy na dalszej współpracy z kontrahentem, często próbują samodzielnie wyegzekwować zadłużenie. W pierwszej kolejności stawiają na polubowne rozwiązanie sprawy. Wysyłają wezwania do zapłaty, dzwonią, podejmują negocjacje i próbują się porozumieć, sami chcą poradzić sobie z zaistniałą sytuacją. Osobisty kontakt z dłużnikiem, to także rodzaj strategii windykacji, mającej na celu odzyskanie naszych pieniędzy. Zazwyczaj właśnie od tego zaczyna się cały proces odzyskania długu. Właściciel przedsiębiorstwa A kontaktuje się z właścicielem firmy B i pyta: z czego wynika zadłużenie, jak długo będzie czekał na jego uregulowanie, a nawet – czy może jakoś pomóc w zaistniałej sytuacji. Jeżeli ten drugi ureguluje wszystkie zaległości, na tym cały wątek windykacyjny się kończy. Gorzej, gdy po kilku tygodniach sytuacja się nie zmienia, a właściciel firmy B wyraźnie unika kontaktu. Robi się nerwowo. Właściciel firmy A już nie pyta, jak może pomóc, ale żąda natychmiastowego uregulowania długu. To jest dobry moment, by sprawę oddać w ręce profesjonalistów. Gdy widzisz, że po drugiej stronie masz do czynienia z nierzetelnym partnerem, nie trać czasu.

Wybór drogi

Po wybraniu podmiotu, z którym chcesz podpisać umowę zlecenia odzyskania wierzytelności, musisz przedstawić wszystkie dokumenty potwierdzające fakt istnienia danego świadczenia (np. niezapłacona faktura lub rachunek). Po wstępnym rozpoznaniu sytuacji windykator przedstawi propozycję obsługi wierzytelności. Można ją sprzedać albo zlecić jej odzyskanie.

Windykacja na zlecenie

Windykacja jest usługą, którą można zlecić. Celem windykacji jest szybkie i skuteczne odzyskanie wierzytelności. Firma, której zlecimy ten proces, może obrać jedną z dwóch metod odzyskania wierzytelności: windykację polubowną lub windykację sądowo-egzekucyjną. Na etapie windykacji polubownej dłużnik będzie otrzymywał monity mówiące o obowiązku spłacenia powstałego zadłużenia. Pracownik firmy windykacyjnej poprowadzi z nim negocjacje. Będzie dążył do ugody i ustalenia warunków spłaty zaległości. Zakończenie sprawy na etapie windykacji polubownej chroni przed kosztownym postępowaniem sądowym i komorniczym, a co za tym idzie — pozwala zaoszczędzić znaczną sumę pieniędzy. Wynagrodzenie, jakie przedsiębiorca A będzie musiał zapłacić firmie odzyskującej wierzytelności za swoje usługi, stanowi prowizja jedynie od zwindykowanych kwot. Natomiast, gdy firmie windykacyjnej nie uda się dogadać z dłużnikiem, sprawa skierowana zostanie na drogę sądową.

Cesja wierzytelności

Trzecim rozwiązaniem, na jakie może zdecydować się przedsiębiorca A, jest sprzedaż długu. Co prawda, nie otrzyma on wszystkich pieniędzy, które winny jest mu przedsiębiorca B, ale ich część dostanie od razu. Ile? Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od rodzaju i jakości sprzedawanego pakietu wierzytelności oraz okresu przeterminowania. Jednakże, jeżeli od dłuższego czasu nie możesz odzyskać należnych pieniędzy od dłużników lub po prostu nie chcesz się zajmować ich dochodzeniem od nierzetelnych kontrahentów, a potrzebujesz pieniędzy już dziś, cesja wierzytelności jest rozwiązaniem, które warto rozważyć.

Na co zwrócić uwagę wybierając strategię windykacji?

Dobór narzędzi windykacyjnych, które w profesjonalny oraz etyczny sposób pozwolą odzyskać istniejący dług, jest dostosowany do specyfiki dłużnika: czy jest to osoba prywatna czy przedsiębiorca, czy wykazuje chęć współpracy, czy unika kontaktu z firmą windykacyjną itd. Osobę prywatną zdecydowanie trudniej jest zlokalizować niż firmę. Chcąc uniknąć odpowiedzialności, osoby prywatne często zmieniają adres zamieszkania, a pisma kierowane są pod nieaktualne adresy. Inną ważną kwestią jest posiadana dokumentacja. Szybciej wierzyciel odzyska należne mu pieniądze, gdy będzie potrafił przedstawić podpisaną umowę lub dowody udzielenia pożyczki. Te podpisywane są pomiędzy przedsiębiorcami (także pomiędzy przedsiębiorcą, a osobą fizyczną), rzadziej między osobami fizycznymi. Kolejny problem występuje przy okazji ustalania majątku dłużnika. W sytuacji, gdy wierzyciel ma do czynienia z zadłużoną firmą, informacji może szukać np. w Krajowym Rejestrze Przedsiębiorców, w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Szukając majątku osoby fizycznej wierzyciel może wrócić się po informacje do: ewidencji gruntów, wydziału ksiąg wieczystych w sądzie, do ewidencji pojazdów. Firma windykacyjna w sprawach trudnych jest z reguły efektywniejsza od samodzielnie podejmowanych działań. Podmiot taki dysponuje odpowiednio wyszkolonym personelem oraz rozbudowanym zapleczem operacyjnym: call center, działem korespondencji przygotowanym do masowych wysyłek pism, współpracującą na stałe kancelarią prawną, która poprowadzi sprawę na etapie sądowym.

Reasumując, strategii windykacji jest kilka

Wierzytelności można odzyskiwać samodzielnie, można też zlecić tę czynność na zewnątrz do profesjonalnej firmy windykacyjnej. Alternatywą dla działań windykacyjnych jest sprzedaż wierzytelności do firmy windykacyjnej. Cesja będzie miała swoich zwolenników wśród przedsiębiorców, którzy potrzebują gotówki natychmiast. O ostatecznym wyborze strategii odzyskania wierzytelności wierzyciel powinien zdecydować po konsultacji z profesjonalnym doradcą. Okazać się może, że konieczne będzie połączenie kilku rozwiązań.